REGMAR

Kakel Max AB (publ) delårsrapport Q3 2026

Det tredje kvartalet 2026 blev årets hittills starkaste tillväxtkvartal. Nettoomsättningen uppgick till 40 390 (36 672) tkr, en ökning om 10,1 procent, och för årets första nio månader till 130 978 (123 086) tkr, en ökning om 6,4 procent. De positiva signaler vi såg inför hösten har bekräftats i form av ökad försäljning, och inledningen av det fjärde kvartalet har fortsatt i samma riktning.

Tredje kvartalet: jul-sep 2026

  • Nettoomsättning: 40 390 (36 672) tkr.
  • Resultat efter skatt: -1 755 (-667) tkr.
  • Resultat per aktie före eller efter utspädning -0,58 kr (-0,22).

Rörelseresultatet uppgick till -1 451 (-326) tkr, vilket motsvarar en rörelsemarginal om    -3,6 (-0,9) procent.

Moderbolaget: jul-sep 2026

  • Nettoomsättning 1 050 (600) tkr
  • Resultat efter skatt -332 (-397) tkr

Moderbolaget utgör ett holdingbolag och verksamheten består i huvudsak i förvaltning av sina aktieinnehav i dotterföretagen. Dessutom uppbär moderbolaget personalkostnader för koncernens VD och CFO.

VD-kommentarer

Det tredje kvartalet 2026 blev årets hittills starkaste tillväxtkvartal. Nettoomsättningen uppgick till 40 390 (36 672) tkr, en ökning om 10,1 procent, och för årets första nio månader till 130 978 (123 086) tkr, en ökning om 6,4 procent. De positiva signaler vi såg inför hösten har bekräftats i form av ökad försäljning, och inledningen av det fjärde kvartalet har fortsatt i samma riktning.

Tillväxten är starkare än marknadens. Importen av keramiska plattor till Sverige ökade med drygt 4 procent i volym under årets första sju månader enligt Byggkeramikrådet, medan vår försäljning av kakel och klinker under samma period ökade med 15 procent. I vår kärnkategori tar vi marknadsandelar. Utvecklingen varierar samtidigt mellan våra butiker och geografiska marknader.

Resultatet för kvartalet ligger under vår ambitionsnivå. Rörelseresultatet uppgick till -1 451 (-326) tkr för kvartalet och till -2 133 (-2 747) tkr för årets första nio månader. Resultatet efter skatt uppgick till -1 755 (-667) tkr för kvartalet och -2 796 (-2 440) tkr för niomånadersperioden. Den ökade försäljningen har ännu inte fått genomslag i resultatet: bruttomarginalen i kvartalet uppgick till 30,7 (35,4) procent. Jämförelsekvartalet var dock ovanligt starkt, då poster av engångskaraktär och periodiseringseffekter samlades till det tredje kvartalet, medan de i år fördelas jämnt över året. Därtill har fraktkostnaderna ökat. Sett över årets första nio månader, när periodiseringseffekterna i stort sett jämnat ut sig, uppgick bruttomarginalen till 33,4 (32,8) procent. De övriga externa kostnaderna har under året ökat snabbare än försäljningen, främst till följd av bemanningsrelaterade kostnadsökningar i moderbolaget, medan kostnaderna i rörelsen har ökat långsammare än försäljningen. I kvartalet låg de övriga externa kostnaderna i nivå med föregående år. Finansnettot uppgick till -282 (-338) tkr för kvartalet.

Mot den bakgrunden har vi inlett ett program för att sänka kostnaderna och minska kapitalbindningen i lager, med genomförande under det fjärde kvartalet och in i 2027.

Varulagret uppgick vid periodens utgång till 37 333 (33 773) tkr, en minskning från 38 275 tkr vid utgången av det andra kvartalet. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -156 (-1 710) tkr för kvartalet och till 2 299 (1 820) tkr för årets första nio månader. Koncernens nettoskuld exklusive leasingskuld uppgick till 528 (5 038) tkr, och den beviljade krediten om 6 000 tkr var outnyttjad vid periodens utgång. Likvida medel uppgick till 1 063 (951) tkr.

Under de senaste åren har koncernen investerat i butiksnät, systemstöd och verksamhetsutveckling, och vi ser positiva effekter i flera av de butiker där investeringar genomförts. Under året har vi tagit nästa steg genom ett strukturerat arbete med gemensamma processer, tydliga roller och ansvar samt systemstöd för uppföljning.

Marknaden återhämtar sig, men från en låg nivå och med fortsatt osäkerhet. Byggmaterialhandeln växte med knappt 7 procent under det tredje kvartalet, samtidigt som återhämtningen i byggandet beskrivs som bräcklig, med stigande räntor och en svag arbetsmarknad som risker. Som importör påverkas vi även av kronans utveckling mot euron. Vi räknar med en fortsatt konkurrensutsatt marknad med stora variationer mellan regioner och kundsegment.

Vårt fokus under resterande del av året och inför 2027 är därför tydligt: att omsätta tillväxten i förbättrad lönsamhet, att stärka kassaflödet genom minskad kapitalbindning och att konsekvent genomföra de åtgärder vi initierat för att skapa en effektivare och mer skalbar verksamhet.

 

Östervåla 2026-11-05

Michael Blom

VD Kakel Max AB (publ)

För ytterligare information

Ytterligare information lämnas av:

Michael Blom, VD, +46(0)761076056, [email protected]

Rapporten publiceras på bolagets hemsida investor.kakelmax.se/finansiella-rapporter/

Information om Kakel Max AB (publ) och vår verksamhet återfinns på bolagets hemsida www.kakelmax.se eller www.kakeldesign.se

Denna information är sådan information som Kakel Max AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg för offentliggörande den 5 november 2026 kl. 08.00.


Om Kakel Max

Kakel Max är ett bolag för verksamheter, tankar och idéer som berör kakel, klinker och natursten.

Webbplats
www.kakelmax.se
Bransch
Övrig specialdetaljhandel

Prenumerera

Få löpande information från Kakel Max via e-post.

Språk
Nyhetstyper

Handelsinformation

Kurs 11 SEK (2026-11-03)
Förändring 19,57% (2025-10-30)
Marknad First North Kortnamn KAKEL ISIN-kod SE0009921075